I över 30 år var Pedagogen Park en plats för lärande. Nu har högskolan flyttat in till Göteborg centrum – men känslan av ett inspirerande område kvarstår. Här blandas grönytor med service, möten och en helt ny stadsdel. Resan börjar med Brf Aulan.
Välkommen till Pedagogen Park!
Brf Aulan kommer att bli det första av fyra föreningar i Pedagogen Park. Kvarteret kommer att få ett varierat taklandskap och ett härligt växthus på gården. Området får dessutom goda kommunikationer med närhet till busshållplats och smidiga cykelvägar. Pedagogen Park bäddar för spontana möten, gemenskap och blir en plats där det oväntade händer.
Änggårdsbergen blir din bakgård samtidigt som du snabbt kommer in till både Mölndals och Göteborgs centrum. Du kan njuta av morgonkaffet på balkongen och ackompanjeras av fågelsång, eller varför inte variera vardagen med ett besök på Åbybadet.